Måndag 6 oktober 2014

Vi har haft svenska och vi läste Nils Holgersson. På svenskan blev vi anställda av Kim Leksaksson på leksaksfabriken. Vi har haft bild och vi gjorde färdigt våra kollage. Vi skulle göra en fågel av olika geometriska former. Former som rektangel, oval. kvadrat, triangel och cirkel. Vi har lärt oss om älgen på NO. Vi kollade på en film som handlade om älgen.
Vi har haft klassråd. Vi har haft matte och vi lärde oss klockan.
Maten idag var färsrätt, potatis och sås.
Imorgon är det idrott.

2 reaktion på “Måndag 6 oktober 2014

  1. Gud vad kul att ni blev anställda av Kim leksaksson! Vi har också blivit anställda av Kim. Men nu har vi blivit anställda av Sally smart. Gud vad gott det var med färsrätt, sås och potatis. Jag har en gåta åt er: ju mer du tar bort desto större blir det?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *


− ett = 7

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>